Záhradné centrum Ekofit Kotešová
- centrála, lepší sortiment
e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Záhradné centrum Ekofit Bratislava

- pobočka
e-mail:
Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

sk rus de en


      
                                                        stiahnuť 1

Газоны

Hnojením alebo polievaním sa zvyšuje kvalita vášho trávnika len krátkodobo, navyše tým neriešite hlavný a dlhodobý problém kvality trávnika.

Trávnik dýcha približne 70% koreňovým systémom preto najdôležitejší faktor pre jeho správny rast je štruktúra pôdy.

slide-travnik
Špeciálnou technikou vpichneme do vášho trávnika (futbalového ihriska) okolo 5 mil. dier o hĺbke 15 - 25 cm. Do týchto dier potom aplikujeme piesok, prípadne piesok namiešaný s rašelinou alebo hnojivom. Týmto sa zmení štruktúra podkladu ktorá dlhodobo viaže na seba častice vzduchu čím vzniknú podmienky na správny rast trávnika.
  • Množstvo zmesi závisí od potreby alebo finančných možností.
  • Celá operácia trvá 1-2 dni!
  • Pre kvalitu trávnika sme pripravený robiť aj ďalšie operácie ako prerezanie, odstránenie stariny a machu, dosev, vybudovanie zavlažovacieho systému, hnojenie a pod.

travnik-po-psetreni
trav01trav02trav03trav04
trav05trav07trav08trav09

 

 

 


P1010418.JPG budmerice 6.JPG okrasny travnik 1.jpg okrasny travnik 2.jpg okrasny travnik 3.jpg okrasny travnik.jpg pekny travnik.jpg realizacia zahrad.jpg travnik.JPG travny koberec.JPG zahradne projekty 1.jpg zahradne projekty.jpg

 

Podložie trávnika
Pekný trávnik nie je len dobrou vizitkou jeho majiteľa ale zvýrazňuje aj ostatné prvky záhrady či už ide o rastliny, záhradný nábytok, kamene alebo samotnú budovu. Pre založenie trávnika musíme zvážiť viacero faktov. V prvom rade je to podložie trávnika kde bude trávnik správne rásť. V spodnej časti podložia v približnej hĺbke 40-50 cm by mala byť správna vodopriepustná vrstva najlepšie aj oddrenážovaná. Ďalšia vrstva v hrúbke 10-40 cm by mala byť tiež dobre vodopriepustná najlepšie s vysokým obsahom piesku. Na poslednú najdôležitjšiu vrstvu v hrúbke min. 10 cm odporúčame použiť kvalitný substrát na trávniky. Na zakladanie trávnika nesmie byť podložie utlačené, každopádne ho doporučujeme pred založením skypriť. Ak by sme zanedbali prípravu terénu a položili trávne koberce na zlé podložie nikdy by sme nedosiahli kvalitný trávnik a nevyhli by sme sa nákladom na odstránenie koberca, závlahy, prerobenie podložia a položenie nového koberca a závlahy.
Výsev trávnika
Trávnik zakladáme výsevom trávneho semena alebo položením trávneho koberca. Pri výseve použijeme 30-100 g / m2 semena , riadne trávne semeno zahrabeme do pôdy, poválcujeme a zalejeme. Trávnik  by mal začat schádzať po 7-10 dňoch. V súčasnosti sa na zakladanie trávnika používajú automatické stroje ako napríklad rotadairon ktoré dokážu jedným úkonom skultyvovať a vyrovnať terén, súčasne zapraviť kamene hlbšie do pôdy, vysiať trávnik a ešte ho aj zaválcovať. Výhodou vysievania trávnikov je ich cena avšak musíme byť trpezlivejší a počkať si na výsledný efekt asi 2-3 mesiace. Po vzídení trávnika obzvlášť v letných mesiacoch musíme dbať na zavlažovanie preto sa odporúča trávnik vysievať v jarných a jesenných mesiacoch. Každopádne je dobré aby bolo pred založením vyriešené zavlažovanie trávnikov.
Trávny  koberec
V súčasnosti sa čoraz viac na založenie trávnika používa trávnik koberec. Jeho výhoda je v tom že s ním okamžite dokážeme spraviť efekt a počas jedného dňa mať trávnik v záhrade. Navyše trávnikové koberceobsahujú pevné trávy ktoré sa rýchlo zakorenia. Trávnikový koberec pokladáme ručne alebo strojom. Po položení nesmieme zabudnúť na zavlažovanie trávnika.
Údržba trávnika
Na to aby sme mali stále trávnik pekný sa musíme oň správne starať. Starostlivosť spočíva najmä v kosení trávnika, hnojení, prevzdušňovaní a ostatnom ošetrovaní.
Kosenie trávnika
Kosenie trávnika sa musí vykonávať pravideľne približne v 5-7 dňových intervaloch. Ak by sa trávnik nekosil často došlo by k jeho poškodeniu a rednutiu. Trávnik kosíme do výšky 2-4 cm, ak sme dlhší čas nekosili tak najskôr na 6-8 cm a po troch dňoch ho dokosíme. Po pokosení zvyšky riadne pohrabene.
Prevzdušňovanie trávnika – aerifikácia
Je dôležité aby mali kerene vzduch nakoľko trávnik dýcha približne až na 70% koreňovým systémom. Nejedná sa sa o priamy prístup ku vzduchu ale stačia častice vzduchu ktoré sa nachádzajú v substrate pri zakladaní trávnika. Časom sa však štruktúra substrátu zmení a v substrate sa vzduch nenachádza. Vtedy je dobré trávnik prevzdušniť. Prevzdušnenie trávnika sa môže vykonávať aj ručne napríklad vpichovaním vidlí do trávnika do hľlbky 5-10 cm no v súčasnosti sa na aerifikáciu používa technika. Jedná sa o stroj ktorý dokáže robiť vpichy do trávnika. Do týchto dier potom aplikujeme piesok, prípadne piesok namiešaný s rašelinou alebo hnojivom. Týmto sa zmení štruktúra podkladu ktorá dlhodobo viaže na sebačastice vzduchu čím vzniknú podmienky na správny rast trávnika.

Aerifikácia sa používa aj na opravu starých a premočených trávnikov alebo ich častí.
Vertikutácia trávnika
Jedná sa o narezanie pásov do trávnika v hĺbke 3-5 mm pričom dochádza k odstraňovaniu odumretej trávy čím vzniká preistor pre zdravý rast novej trávy.
Hnojenie trávnika
Pre správny rast trávnika je dôležité hnojenie. Najčastejšie hnojivá na trávnik sa používajú granulované avšak môže sa použiť aj tekuté hnojivo napríklad pridaním do závlahy. Granulované hnojivá sú s rôznou dobou účinku. Niektoré hnojivo na trávnik vydrží mesiac no v poslednom case sa čoraz viac používajú pozvoľne uvoľňujúce sa hnojivá ktoré sa aplikujú iba 1x do roka. Ich o niečo vyžšiu cenu kompenzuje pravideľný prísun živín a navyše odpadá pravideľné hnojenie.
 Ošetrovanie trávnika
 Okrem vyžšie uvedených bodov starostlivosti trávnika sa môže trávnik ošetrovať rôznymi chémiami. Najčastejšie proti plesni a hubovitým chorobám.
Predaj trávnika

V prípade záujmu kontaktujte p. Beníčka na 0907217414.

trávnik cena - od druhu a kvality už od 3 €/ m2.