Záhradné centrum  Svederník
- centrála, lepší sortiment
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Záhradné centrum Bratislava

- pobočka
e-mail:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

sk rus de en
Ekofit na facebooku

Odber noviniekSadovnícke úpravy


                  Na základe nami vyhotoveného prípadne dodaného projektu realizujeme úprávu záhrad kompletne na kľúč.
                  Realizáciu záhrad vykonáva tím odborníkov ktorý na svoju prácu poskytujú náležitú záruku.
                  Po ukončení diela sa záhrada odovzdá majiteľovy ktorý je poučení o všetkých komponentoch a údržbe.

                  V prípade záujmu ponúkame aj celoročný servis.
                  TIP:
                  Na zakladanie záhrad využívame veľkú časť rastlín z našej produkcie čo sa odzrkadľuje aj na výslednej cene.
 
 

slide-sadovnicke-upravy

Verejná zeleň

okrasne dreviny 4.jpg okrasne dreviny 6.jpg okrasne dreviny 7.jpg okrasne dreviny 8.JPG okrasne rastliny 10.JPG okrasne rastliny 2.jpg okrasne rastliny 3.JPG okrasne rastliny 6.JPG okrasne rastliny 8.jpg predaj okrasnych drevin 10.jpg predaj okrasnych drevin 3.JPG predaj rastlin 6.jpg

Zámok Bytča, MÚ Bytča

okrasna zelen.JPG okrasne dreviny.jpg okrasne rastliny 1.JPG okrasne rastliny 2.JPG okrasne rastliny 3.JPG okrasne rastliny 4.JPG okrasne rastliny 5.JPG okrasne zahrady.JPG pekna zahrada.JPG pekna zahrada1.JPG predaj drevin 1.JPG predaj drevin 2.JPG predaj drevin 3.JPG predaj drevin 4.JPG predaj drevin 5.JPG predaj drevin 6.JPG
SADOVNÍCKE ÚPRAVY
Už 18 rokov tvoríme krásne záhrady pričom sa nám ich podarilo za toto obdobie zrealizovať asi 400. Okrasná záhrada tvorí ďalší priestor pre život preto sa viacerými konzultáciami snažíme čo najviac priblížiť k potrebe jej využitia a predstave zákazníka. Rozhodne doporučujeme celé dielo konzultovať so záhradným architektom aby sme sa vyhli zle  investovaným financiam. Naša firma je pripravená zhotoviť záhrady na kľúč ale nie je pre nás problém spraviť čiastočné dielo alebo zákazníkovy poskytnúť poradenstvo. Okolie domu pretvoríme na raj v ktorom sa budete cítiť dobre a je jedno či zrekonštruujeme staršiu záhradu alebo to je nová záhrada či len predzáhradka.
Záhrada sa neskladá iba z rastlín a trávnika. Okrasné záhrady nie sú len o vysadení rastlín a založení trávnika. Architektúra záhrady ráta aj s použitím ďalších prírodných prvkov ako je kameň , drevo , voda ale aj drobných stavieb akými sú napríklad altánok, posedenie, oporné a dekoračné múriky, pergoly, prípadne fontány alebo záhradné sošky. Pred začatím zhotovenia okrasnej záhrady musí byť ucelená predstava ako chcete záhradu využívať, koľko starostlivosti ste jej ochotný venovať. Ďalej je dôležité zvolenie typu záhrady. Rozlišujeme viacero druhov záhrad: mestské záhrady, vidiecke záhrady, japonské záhrady, kamenné záhrady alebo vodné záhrady. Záhrada musí ladiť s domom alebo okolitým prostredím. Toto všetko riešia po dôkladnej konzultácii projekty záhrad. Pekná záhrada vznikne iba vtedy ak je záhrada ako celok zladená. Voda v záhrade je veľmi vhodný prírodný prvok ktorý okrem veľmi pekného efektu má aj ukľudňujúci účinok hlavne pri tečúcej alebo padajúcej vode. Navyše tečúca voda dokáže veľmi dobre odrušiť okolitý hluk. Navyše sa dá voda v záhrade využívať napríklad na kúpanie, vodné hry alebo relax. Pri realizácii záhrad je vhodné použitie aj kameňov ktorých použitie podroblejšie rieši kapitola záhrada skalky. Účelovo a esteticky je vhodné použitie osvetlenia záhrady. Na trhu je široký sortiment osvetlenia záhrad v rôznych farbách s rôznymi typmi svietidiel a v prípade potreby s automatickým zapínaním alebo na diaľkové ovládanie. Osvetlenie je vhodné okrem účelovosti aj na nasvietenie detailov záhrady ako napríklad stromu odspodu, solitérneho kameňa a pod. čím vzniká vo večerných hodinách nova dimenzia pohľadu na záhradu.
Pre realizácie záhrad sú vhodné drevenné výrobky alebo komponenty z dreva. Nakoľko je drevo prírodný prvok je veľmi vhodný pre záhradu. Z dreva sa najčastejšie budujú záhradné altánky, pergoly či treláže ale tiež je vhodné na spevnené plochy okolo kúpacích jazier, terás, schody a podobne. Môže byť použité aj solitérne ako napríklad dekoračné pne obrastené mechom alebo solitérne totémy z mŕtveho dreva.
Na realizáciu záhrady sa môžu použiť aj prvky ktoré nie sú prírodné ako napríklad záhradné sošky, fontány, kamenné gule a pod. Treba však zvážiť do akého typu ich použijeme pretože napríklad fontána nie je vhodná do vidieckej záhrady a pod. Preto odporúčame voľmu týchto doplnkov konzultovať s firmou ktorá poskytuje záhradnícke služby.

Súkromné záhrady

sukromne zahrady 10.JPG sukromne zahrady 11.JPG sukromne zahrady 12.JPG sukromne zahrady 13.JPG sukromne zahrady 14.JPG sukromne zahrady 16.JPG sukromne zahrady 18.JPG sukromne zahrady 2.JPG sukromne zahrady 20.JPG sukromne zahrady 22.JPG sukromne zahrady 27.JPG sukromne zahrady 28.JPG sukromne zahrady 29.JPG sukromne zahrady 30.JPG sukromne zahrady 31.JPG sukromne zahrady 32.jpg sukromne zahrady 33.JPG sukromne zahrady 34.jpg sukromne zahrady 35.jpg sukromne zahrady 36.jpg sukromne zahrady 37.jpg sukromne zahrady 38.JPG sukromne zahrady 39.jpg sukromne zahrady 4.JPG sukromne zahrady 40.jpg sukromne zahrady 41.JPG sukromne zahrady 43.JPG sukromne zahrady 44.JPG sukromne zahrady 45.JPG sukromne zahrady 46.jpg sukromne zahrady 47.jpg sukromne zahrady 48.JPG sukromne zahrady 49.JPG sukromne zahrady 5.JPG sukromne zahrady 50.JPG sukromne zahrady 51.JPG sukromne zahrady 52.JPG sukromne zahrady 6.JPG sukromne zahrady 7.JPG sukromne zahrady 8.JPG sukromne zahrady 9.JPG sukromne zahrady.JPG súkromné záhrady 16.JPG súkromné záhrady 17.JPG

TIP NA UŠETRENIE: V prípade ak zákazník požaduje nižšiu cenu realizácie pri zachovaní rovnakého rozsahu prác a materialu vieme zákazníkovi ponúknuť viacero variant výšky rastlín čo sa odzrkadlí v ich podstatne nižšej cene a takto vieme vísť v ústrety každému zákazníkovi.
Typ:
Postupnoť prác pri realizácii záhrad:
 - Terénne úpravy
- Ostatné zemné práce
- Stavba drobných stavieb (jazierko, terasa, altánok, skalka, posadenie atď)
- Vybudovanie závlahy
- Výsadba rastlín
- Mulčovanie
- Založenie trávnika

TERÉNNE ÚPRAVY
Realizácia záhrady by sa mala začať terénnymi úpravami ktoré by mali byť zrealizované nahrubo pokiaľ chceme začať s ostatnými prácami. V súčastnosti je rýchlejšie a ekonomicky výhodnejšie dať si práce zrealizovať špeciálnou technikou ako manuálne pričom aj výsledný efekt a kvalita je lepšia. Ak sa zákaznik rozhodne realizovať si záhradu sám oplatí sa mu na nejaké činnosti si techniku najať alebo si ju zapožičiať. Na terénne úpravy sú nevhodné ťažké mechanizmy a šmykom riadené nakladače ktoré zeminu hĺbkovo utlačia. Najlepšie je používať techniku na to určenú so širokými pneumatikami. Na úpravu záhrad je obzvlášť vhodná technika Jolly, Avant alebo Kubota. Záhradné úpravy sa dnes nezaobídu ani bez rotadaironu ktorý je najmä vhodný na skyprenie pôdy pred založením trávnika avšak dokáže aj zahrabať do pôdy kamene, hrudy zeminy dáva do stredu a preosiatú zeminu na povrch pričom ju hneď vyrovná. Súčastne dokáže ešte aj vysiať trávnik.

OSTATNÉ ZEMNÉ PRÁCE
Za ostatné zemné práce sa považuje najmä vyryhovanie ryhy pre závlahu ako aj samotná inštalácia závlahy. Ďalej treba rátať s tým že musia byť dokončené všetky múriky, schodiská, chodníky, drobné betonárske práce a pod. Respektíve všetky práce ktoré by mohli poškodiť rastliny alebo trávnik pri ich realizácii.

VÝSADBA RASTLÍN

Pokiaľ máme upravený terén a zrealizované drobne stavby môžeme pristúpiť k ďalšiemu kroku ktorým je výsadba rastlín. Umiestnenie rastlín by malo byť podľa projektu ktorý by mal byť navrhnutý tak aby dom a záhrada spolu ladili. Rastliny sadíme do vopred vyhĺbených jám a v prípade potreby (najmä na severnom, strednom a východnom Slovensku) je potreba aj výmena substrátu aby rastlina vykazovala správny rast a mala zdravú farbu. Rastliny ktoré presádzame z kontajnerov môžeme sadiť počas celého roka ale rastliny so zemným balom by sa v lete sadiť nemali nakoľko je zvýšené ryziku ich úhynu. Obzvlášť veľmi opatrne treba sadiť väčšie stromy so zemným balom ktoré sa v lete sadiť nemôžu. Pri sadení je vhodné okrem výmeny substrátu dať aj do výsadbovej jamky potrebné množstvo hnojiva aby sa rastlina čo najskôr zakorenila. Pri väčších rastlinách sa odporúča tieto rastliny zastrihnúť a to najmä pri sadení v letných mesiacov nakoľko zastrihnutím docielime menšie odparovanie vody z rastliny a tým aj jej lepšiu ujateľnosť. Pri sadení stromov a väčších rastlín je dôležité správne ukotvenie rastliny.

MULČOVANIE

Po vysadení rastlín sa odporúča rastliny zamulčovať čo znamená vytvoriť vo výsadenom záhone rastlín vrstvu ktorá zabraňuje prechodu buriny, drží vlahu a navyše je dekoračná. Na zamulčovanie najskôr používame textílie ktoré musia byť vode priepustné aby sa netvorili hubovité choroby. Po uložení textilie zamulčujeme výsadbový záhon mulčovacou kôrou, mulčovacím kameňom, šiškami alebo dekoračným sklom. Najčastejšie je používaná mulčovacia kôra ktorá má okrem prírodného dekoračného charakteru aj ďalšie funkcie do budúcna vytváraním vhodnej mikroklímy pre správny rast rastlín. Nedoporučujeme farebnú mulčovaciu štiepku ktorá svojím rozkladom vytvára nevhodné PH na rast rastlín. Mulčovaním sa vaša záhradka stáva nielen krajšou ale navyše aj menej údržbovou a rastliny majú vytvorené lepšie podmienky pre svoj rast.

ZALOŽENIE TRÁVNIKA

Záhrada sa neskladá iba z rastlín a trávnika : Okrasné záhrady nie sú len o vysadení rastlín a založení trávnika. Architektúra záhrady ráta aj s použitím ďalších prírodných prvkov ako je kameň, drevo, voda ale aj drobných stavieb akými sú napríklad altánok, posedenie, oporné dekoračné múry, pergoly prípadne fontány alebo záhradné sošky. Pred začatím zhotovenia okrasnej záhrady musí byť ucelená predstava ako chcete záhradu využívať, koľko starostlivosti ste jej ochotný venovať. Ďalej je dôležité zvolenie typu záhrady. Rozlišujeme viacero typov záhrad : mestské záhrady, japonské záhrady, kamenné záhrady alebo vodné záhrady. Záhrada musí ladiť s domom alebo okolitým prostredím. Toto všetko riešia po dôkladnej konzultácii projekty záhrad. Pekná záhrada vznikne iba vtedy ak je záhrada ako celok zladená. Voda v záhrade je veľmi vhodný prírodný prvok ktorý okrem veľmi pekného efektu má aj ukludňujúci účinok hlavne pri tečúcej alebo padajúcej vode. Navyše tečúca voda dokáže veľmi dobre odrušiť okolitý hluk. Voda v záhrade sa dá využívať napríklad na kúpanie, vodné hry alebo relax. Pri realizácii záhrad je vhodné použitie aj kameňov ktorých podrobnejšie rieši kapitola záhradné skalky. Účelovo a esteticky je vhodné použitie osvetlenia záhrady. Na trhu je široký sortiment osvetlenia záhrad v rôznych farbách s rôznymi typmi svietidiel a v prípade potreby s automatickým zapínaním alebo na diaľkové ovládanie. Osvetlenie je vhodné okrem účelovosti aj na nasvietenie detailov záhrady ako napríklad stromu odspodu, solitérneho kameňa a pod. čím vzniká vo večerných hodinách nová dimenzia pohľadu na záhradu.
Pre realizáciu záhrad sú vhodné drevenné výrobky alebo komponenty z dreva. Nakoľko je drevo prírodný prvok je veľmi vhodný pre záhradu. Z dreve sa najčastejšie budujú záhradné altánky, pergoly či treláže ale tiež je vhodné na spevnenie plochy okolo kúpacích jazier, terás, schodov a pod. Môže byť soltiérne ako napríklad dekoračné pne obrastené mechom alebo solitérne totemy z mŕtveho dreva.
Na realizáciu záhrady sa môžu použiť aj prvky ktoré niesú prírodné ako napríklad záhradné sošky, fontány kamenné gule a pod. Treba však zvážíť do akého typu ich použijeme pretože napríklad fontána nie je vhodná do vidieckej záhrady a pod. Preto odporúčame voľbu týchto doplnkov konzultovať s firmou ktorý poskytuje záhradnícke služby.

SKALKY

Skalky sú samostatná kapitola okrasných záhrad. V prvom rade ide o použitie ďalšieho významného prírodného matriálu ktorým je kameň. Záhradné skalky majú rôznorodí charakter v závistlosti od ich prevedenia alebo druhu, množstva kameňa a rastlín. Veľkú tradíciu majú hlavne v Azii a Japonsku odkiaľ sa dodnes čerpajú námety na založenie skalky. V týchto skalkách je každy kameň  vopred starostlivo vybratý a má svoje určené miesto, natočenie a polohu. Záhrady a skalky majú v Azii veľkú tradíciu a okrem okrasnej funkcie spĺňajú rôzne energetické a relaxačné funkcie z ktorých asi najznámejšia je Feng Shuei. Nedoporučuje sa do skaliek používať viac ako dva, maximálne tri druhy kameňa. Skalky sú najmä vhodné pre menšie okrasné záhradky, predzáhradky, avšak budujú sa aj v okolí vodných prvkov alebo samostatne.
Kamene v záhrade nemusia byť použité iba do skaliek, veľmi vhodné sú pri budovaní jazierok alebo sa môžu použiť solitérne kamene dominujú a pútajú pohľad. Kamene sa tiež používajú na oporné dekoračné múriky a to na múriky betónové alebo suché múriky. Veľmi estetické je aj použitie kameňov na rôzne spevnené plochy či už ide o ucelené plochy, chodníky alebo chodníky na ktoré sa používajú kamenné šlapáky. Rastliny do skalky vyberáme obzvlášť uvážene tak aby skalku moc neprerástli ale aj aby vydržali extrémenjšie podmienky medzi kamenmi. Veľmi vhodné do skaliek sú trvalky, ktoré nielen že spĺňajú tieto požiadavky ale aj pekne kamene obrastú čím vytvárajú prírodný charakter skalky. V prípade že použijeme pôdopokryvné rastliny skalku alebo jej časť kde sú tieto rastliny nemulčujeme aby sa tieto rastliny mohli rozrásť. Okrem trvaliek môžeme použiť na výsadbu skaliek aj zakrslé ihličnany alebo kry prípadne kvety do skalky. Pre skalky je vhodný aj bonsaj.
Skalka v záhrade je veľmi pekný doplnok a skvalitňuje estetickosť záhrady avšak treba pri nej rátať s o niečo vyššou starostlivosťou ako pri bežnom záhone.