Záhradné centrum  Svederník
- centrála, lepší sortiment
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Záhradné centrum Bratislava

- pobočka
e-mail:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

sk rus de en
Ekofit na facebooku

Odber noviniekRady do záhrady

Zopár rád pre našich zákazníkov..

aby sa aj po odchode od nás "zelenalo"..


Okrasné stromy
Okrasné stromy neslúžia iba na okrasu verených priestranstiev, ulíc či námestí. Veľmi vhodnou alternatívou je použiť ich aj v okrasných záhradách.
Listnaté stromy je možné vybrať z rôznych typov korún, tvaru, výšky alebo farby. Vhodné sú najmä na pestrosť záhrady, rozmanitosť, výškovo a tvarovo menia dynamiku záhrady. Pri ich výbere je najmä dôležité vedieť ich rozmer a tvar v dospelosti nakoľko niektoré dorastajú do veľkých rozmerov.
Okrasné listnanté stromy spĺňajú aj funkciu ekologickú pretože sú veľkým zdrojom kyslíka a navyše sú vhodné na odlúčenie alebo zabránenie prašnosti okolia. 
Perlička k stromom na záver: Listnaté stromy sa tradične sadia pri významých udalostiach ako je narodenie dieťaťa, postavenie stavby ...:-)

alejovestromy2.jpg alejovestromy3.jpg alejovestromy4.jpg alejovestromy5.jpg alejovestromy6.jpg alejovestromy7.jpg alejovestromy8.jpg

Živý plot
Pri použití živého plotu nielen dokážeme oddeliť priestor ale navyše si pomocou neho môžeme vytvoriť ďaľšiu okrasnú
časť. Na živé ploty sa používajú rôzne druhy rastlín ihličnaté rovnako ako listnaté. Pri živých plotoch z ihličnatých rastlín 
sa využívajú Thuje (obľúbená je Smaragdová) cyprusy, alebo tis ktoré môžeme zastrihávať v rôznych výškach a tvaroch.
Pri použití listnatých medzi obľúbené patrí buxus (krušpán) prípadne hrab, dráč alebo prunus. Na rýchlorastúci živý plot je
najideálnejší cupresocyparis a smaragd.
 
2014-07-14 13.33.28.jpg Screenshot 2015-02-06 13.21.26.png buxus 1.jpg buxus 2.jpg buxus.jpg listnate kry do ziveho plota 1.jpg
Pár typov k tomu..

Sadenie
Najvhodnejšie obdobie na sadenie rastlín je v jarných a jesenných mesiacoch. Pokiaľ nie je zem veľmi zamrznutá, môžeme sadiť aj v zime. V najteplejších letných dňoch neodporúčame sadiť voľnokorenné alebo balové rastliny, avšak pri špeciálnej starostlivosti sa môžu sadiť aj tie (ale menších rozmerov). Rastliny zakúpené v kontajneri (kvetináči) sa môžu sadiť počas celého roka.
Pred sadením vyhĺbime dostatočnú jamku pre rastlinu. Preveríme či pôda, do ktorej chceme rastlinu sadiť je vhodná pre jej správny rast. Vo veľkej časti severného, stredného a východného Slovenska je nevyhovujúca pôda pre správny rast rastlín, preto odporúčame vykopať väčšiu jamku a pod rastlinu ako aj z bokov dosypať vhodným substrátom. Pre kvalitnejší, väčší a zdravší rast odporúčame doplnenie substrátu aj v lokalitách s relatívne lepšou zeminou. Obzvlášť dôležité je venovať pozornosť pri sadení do ílovitej pôdy, kde okrem doplnenia substrátu vo veľkom rozsahu ( 3-7 násobok veľkosti jamky) musíme spraviť ešte odvod alebo oddrenážovanie každej jamky jednotlivo, alebo, čo by bolo najlepšie, vymeniť celý výsadbový záhon. Rstlinku sadíme do takej úrovne, v akej sa nachádzala pri zakúpení.
Ošetrovanie rastlín
Väčšina rastlín dobre znáša strihanie, treba si však nechať vysvetliť  princíp správneho 

strihania rastlín. Strihanie rastlín vykonávame najmä z dôvodu zahustenia, odstránenia odumretých 
alebo omrznutých častí a na zmenšovanie ich veľkostí a ich tvarovanie.
Orezávanie stromov
Orezávanie stromov sa vykonáva počas vegetačného kľudu hlavne ak ide o väčšie zásahy.
Orez sa vykonáva rovným rezom zarovno kmeňa alebo ďalšieho konára tak aby nezostal ani kúsok pretŕčať.
Veľký pozor pri orezávaní dávame na to aby nedochádzalo k štiepeniu stromov. Ranu po odrezaní ošetríme štepárskym 
voskom.
Hnojenie rastlín
Hnojením dodávame a trávniku živiny čo sa odzrkadľuje v ich správnom zdravšom a rýchlejšom raste. Hnojivo neaplykujeme
na listy a ihličie ale priamo k kmeňu rastlín (z dôvodu aby neprišlo k popáleniu rastlín) podľa pokynov výrobcu! 
Veľmi často sa v hnojivách vyskytuje výraz NPK alebo NPK hnojivá. - Ide o základné prvky potrebné pre výživu rastlín ktorými sú:

N - dusík, P - fosfor, K - draslík. Okrem týchto základných prvkov rastliny potrebujú aj železo, meď a podobne avšak najdôležitejšie
sú prvky NPK. Výrobcovia v každom prvku uvádzajú jeho percentuálne zastúpenie v hnojive.
Pre príklad: číslo na obale 18 - 8 - 20 - 18%dusík, 8% fosfor, 20% draslík. 

Využitie: Hnojivo s vyšším obsahom dusíka  - jar lepší a rýchlejší rast, fosfor krásne vyfarbí, lepšie kvitne
             Hnojivo s vyšším obsahom draslíka - leto rastliny aj trávnik pripraví začína pripravovať na prezimovanie.

Samozrejme existuje aj univerzálna možnosť s použitím celosezónneho hnojiva s postupným uvoľnovaním čím odpadá práca.... s pravdielným prihnojovaním..;-)
Výber substrátu
Kvalitný substrát je nevyhnutný k správnemu rastu rastliny. Zabezpečuje mechanické, chemické a fyzikálne podmienky rastu.
Na výber je niekoľko základných druhov substrátov a treba vyberať taký druh ktorý je určený pre vami zakúpenú rastlinu. V základe sa rozlišujú substráty:
  • pre ihličnany
  • na listnáče
  • na rododendróny a vresovištné rastliny
Vo väčšine stačí takéto členenie, výnimkou môžu byť špeciáne rastliny z tých druhov, ktoré potrebujú špeciálne podmienky, čo vám pri predaji ochotne vysvetlí obsluha.
Pri zvolení nevhodného substrátu, alebo nevymenení pôdy môže dôjsť k slabému rastu, nekvitnutiu, zmene farby rastliny, alebo k vyhynutiu. Takisto pri zlej voľbe substrátu môže dôjsť k týmto nedostatkom, nakoľko aj pri správnom hnojení a zavlažovaní rastlinka môže mať napríklad nevhodné PH a nedokáže tak správne prijímať živiny.
Zavlažovanie
Väčšina rastlín vydrží bez polievania aj celú sezónu, avšak pravidelným polievaním zvyšujeme ich rast a kvalitu. Najdôležitejšie je polievať rastlinu po zasadení aspoň niekoľko týždňov a v horúcom letnom období. Nakoľko rastliny dýchajú na 70% koreňmi, dôležité je rastlinu nepreliať. Zapríčinilo by to jej „utopenie" a úhyn. Intenzitu polievania treba zvážiť od ročného obdobia a počasia individuálne. Potreba polievania je aj v zime, keď by bolo dlhší čas mrazivé obdobie bez snehu (tzv. holomrazy), kedy by mráz mohol vytiahnuť vodu z rastliny, čo by spôsobilo jej vyschnutie, nie však vymrznutie ako si to väčšina laikov myslí.
Strihanie
Väčšina rastlín sa môže strihať takmer v každom ročnom období , výnimku tvoria špeciálne rastliny najmä niektoré vrubľované ihličnany, ktoré by strihaním mohli stratiť požadovaný tvar. Strihaním sa rastliny omladzujú, zväčšuje sa počet výhonkov. Najnevhodnejšie obdobie na strihanie je neskorá jeseň kedy by sa mohlo stat, že si rastlina už nedokáže zaceliť strižnú ranu a tým sa zväčšuje pravdepodobnosť jej vymrznutia. Ak by sme ostrihali rastliny ozdobné kvetom v druhej polovičke roka, je pravdepodobné, že by na budúci rok mali menej kvetov, alebo by vôbec nekvitli. Preto doporučujeme strihanie v jarnom období, najlepšie do 15.6.