Gartenzentrum Ekofit Kotešová
- Hauptsitz, lepší sortiment
e-mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

Gartenzentrum Ekofit Bratislava

- Der Sitz
e-mail:
Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

sk rus de en


      
                                                         stiahnuť 1

Údržba záhrad

Záhrada vyžaduje mnenšiu či väčšiu starostlivosť v závislosti od jej veľkosti a prevedenia. O potrebe údržby záhrad treba uvažovať už pri navrhovaní
záhrady. Treba zvážit koľko času je majiteľ záhrady ochotný investovať záhrade, akú techniku pri tom bude potrebovať alebo či bude využívať na údržbu záhradnícku firmu. Po prekonzultovaní so záhradným projektantom sa potom zvolí vhodný druh návrhu záhrady. V súčasnosti sa poväčšine volia nízkoúdržbové záhrady. Najzložitejšia na údržbu je trvalková záhrada.

Ošetrovanie rastlín strihom

Väčšina rastlín dobre znáša strihanie, treba si však nechať vysvetliť princíp správneho strihania rastlín. Rastliny striháme najmä z dôvodu zahustenia, odstránenia odumretých alebo odmrznutých častí, na zmenšovanie ich veľkosti, prípadne na tvarovanie.


  Jarný rez ovocných stromov

 

Orezávanie stromov

Orezávanie stromov sa vykonáva najmä počas vegetačného kľudu hlavne ak ide o väčšie zásahy. Orezávanie vykonávame rovným rezom zarovno kmeňa alebo ďalšieho konára tak aby neostastal ani kúsok pretŕčajúceho odrezaného konára.Pri orezávaní dávame pozor aby nedochádzalo ku štiepaniu stromov. Ranu po odrezaní ošetríme najlepšie štepárskym voskom.

 Hnojenie rastlín

 Hnojením dodávame rastlinám alebo trávniku živiny čo sa odzrkadlí v ich správnom, zdravšom, krajšiom alebo rýchlejšom raste. Hnojivo dávkujeme podľa pokynov výrobcu avšak nemali by sme ho dávkovať priamo na listy, ihličie alebo tesne ku kmeňu rastlín aby nedošlo k ich popáleniu. Veľmi často sa používa pri hnojivách výraz NPK alebo NPK hnojivá. Ide o základné prvky potrebné na výživu rastlín akými sú N – dusík, P – fosfor , K – draslík. Okrem týchto základných prvkov rastliny potrebujú aj ďalšie akými sú napríklad železo, meď a podobne avšak najdôležitejšie sú základné prvky NPK. Výrobcovia pri každom prvku uvádzajú jeho precentuálne zastúpenie v hnojive. Pre príklad číslo 18 – 8 – 20 znamená že hnojivo obsahuje 18% dusíku, 8% fosforu a 20% draslíka. Hnojivo s vyžším obsahom dusíka sa používa v jarnom období na lepší a rýchlejší rast, fosfor slúži na vyfarbenie alebo na lepšie kvitnutie. Koncom leta a v jesennom období zasa používame hnojivo s vyžším obsahom draslíka po ktorom rastliny a trávnik dokážu lepšie prezimovať. Veľmi vhodné je použitie celosezónneho pozvoľneuvoľňujúceho sa hnojiva čím odpadá práca s pravideľným prihnojovaním.